Novodobý terorizmus

Autor: Martin Kováč | 6.12.2011 o 8:28 | (upravené 6.12.2011 o 9:21) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  1163x

V Spojených štátoch sa konali istého času nemenované majstrovstvá sveta. Pri tejto príležitosti si pomysleli piloti niekoľkých aeroliniek, že by nebol zlý nápad pri tejto príležitosti trochu poštrajkovať za lepšie platy. A tak sa stalo, že zo dňa na deň, bez výzvy, nebolo umožnené divákom, ani športovcom lietať. Tento stav však trval iba pár hodín, piloti vydierajúci spoločnosť prišli o licenciu a o prácu a na ich miesta boli okamžite nasadení vojenskí piloti. Jediný rozdiel medzi zmýšľaním pilotov a našich lekárov je v tom, že lekári to neurobili neohlásene, ale plánovali si to a avizovali to dopredu.

Podľa mňa sa terorizmu nemá ustupovať! A toto nie je nič iné. Vraj máme právo na štrajk, ale nemáme rovnaké podmienky. Skúste si poštrajkovať napríklad u vás vo firme za lepšie platy. Hneď by bolo o zopár nezamestnaných na Slovensku viac. Nespochybňujem dôležitosť odborov, v tomto prípade sa jednoznačne ukázalo /ako už niekoľko krát predtým/, že sú veľmi ľahko zneužiteľné na politické ciele. To ale nie je v tejto chvíli podstatné. Dôležité je, že sa lekári podporovaní práve týmito pseudoodborármi nechali ľahko strhnúť a nielen to, svojim nezodpovedným správaním doviedli krajinu do núdzového stavu.

Čím viac to počúvam, tým je to smutnejšie. V čase, keď nie je žiadna istota a v podstate ani výhliadka na lepšie časy, príde skupina lekárov s požiadavkami na zvýšenie platov, ktoré je neadekvátne možnostiam. Peniaze, ktoré sa napokon "našli" na splnenie požiadaviek, nevznikli. Ani neboli niekde naviac. Museli sa vziať iným. Ale v tomto prípade nejde iba o peniaze. Ja som jednoznačne za to, aby sa dodržiaval zákonník práce, aj aby boli lekári lepšie ohodnotení... Mne vadí spôsob akým celá táto politická akcia funguje. "Ak sa nesplnia naše požiadavky, necháme ľudí poumierať!" Toto je prístup?

Podľa mňa sa všetci títo lekári spreneverili svojmu povolaniu a poslaniu. V tom najlepšom prípade by mali dostať zákaz pracovať v akejkoľvek štátnej nemocnici minimálne na 5 rokov. Zvýšené platy by som venoval tým, ktorí zotrvali a na "pretiahnutie" lekárov zo súkromného sektora. Ak by sme mali byť dôslední, tým, že sa spreneverili svojmu povolaniu a poslaniu, by mali prísť o licenciu a tým o možnosť vykonávať toto povolanie. To je ale prílišný extrém.

Nemocnice sú v žalostnom stave, ale to je iba dôsledok toho, že nikto nie je za nič zodpovedný. Nespomínam si, že by riaditelia nemocníc, ktoré majú niekoľkomiliónové dlhy voči štátu a poisťovniam, boli súdení a odsúdení za tento stav. Kde bola napríklad Sociálna poisťovňa celé tie roky, kým dlhy rástli do závratných výšok, detto aj zdravotné poisťovne. Keby sa situácia riešila okamžite, nič z tohoto sa nemuselo stať, ale vyzerá to, že to niekomu vyhovuje.

Môžme o tom polemizovať, kým sa nás to netýka, ale som zvedavý, ako by ste reagovali, keby napríklad v Trenčíne, vaša manželka z rizikovým tehotensvom prišla o dieťa alebo o svoj život len preto, lebo v Trenčíne je zatvorená pôrodnica a prípady sa posielajú do Považskej Bystrice. Možno by ste zmenili názor.

TO, že sa vyhovelo požiadavkám lekárov je pekný signál aj k ostatným. Čo taký učitelia? Nebolo by dobré ísť za lepšími platmi? Stačí zostať od jedného momentu doma a neprísť do práce. Polovica republiky si vezme dovolenku, takže určite "porastie HDP",  trošku povydierať vládu, porobiť nervy rodičom... Prečo nie? Pretože učiteľstvo je viac poslanie ako povolanie a učitelia to chápu... Aspoň zatiaľ. Možno sa aj tam nájde nejaký pán pseudoodborár, ktorý strhne davy. A takto môžeme pokračovať donekonečna. Úradníci, policajti, sudcovia... "poďme vydierať všetci"!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?