Ako sa rádio Viva pochováva zaživa!

Autor: Martin Kováč | 5.4.2013 o 7:23 | Karma článku: 11,47 | Prečítané:  1328x

Je apríl, mesiac bláznov a na Slovensku sa oslavuje vo veľkom. A to už pekne dlho! Ako inak sa dá nazvať zápas hlúposti so zdravým rozumom, keď po šestnástich rokoch poctivej práce vezme Rada pre vysielanie a retransmisiu, nazvime ju licenčná rada, niekomu chlieb a dá ho chrumkavý, upečený a lahodný garážovej, schránkovej, neznámej, skrátka pofidérnej firme? Dlhé roky som poslucháčom Rádia Viva a dnes nie je isté, či si ho naladím aj v roku 2014, pretože „rada starších" rozhoduje ako rozhoduje...  

Na Slovensku je to tak. Vysielacie frekvencie rádií sú prideľované na 8 rokov, možno požiadať o predĺženie o ďalších osem a to je všetko. Za šestnásť rokov to zabalíte, alebo vybudujete skvelé rádio, ktoré milujú poslucháči a ako inak aj zadávatelia reklamy. A vtom vám zaklope na dvere poštárka a donesie rozhodnutie o výberovom konaní, pretože Rada pre vysielanie a retransmisiu ide rozhodovať, či si frekvencie opäť zaslúžite.

Poviete si O.K. Máme za sebou čísla, úspechy, vízie, ideme ďalej. V prípade 15. mája 2012 však bolo všetko inak. V mojom modeli sveta sa podporia úspešné vízie a vyhrá najlepší. (Áno, stále žijem na Slovensku). Lenže v zápase o vysielacie frekvencie zrazu uspela neznáma spoločnosť Corporate Legal, ktorá chcela miesto Rádia Viva prevádzkovať INFO Rádio, pričom by zachovala súčasné formáty. Zaváňa to oficiálnou krádežou, ale moje podozrenia nechajme bokom. Čekol som o koho ide. Víťazná spoločnosť Corporate Legal  nikdy nepôsobila v mediálnom prostredí, kedysi bola advokátskou kanceláriou a dnes chce uchmatnúť úspešné rádio spod nosa jeho majiteľom. Veď denne toto rádio naladí skoro pol milióna poslucháčov, takže nejde o regionálnu hru, ale celoslovenské ihrisko. Model advokátskych kancelárií ako víťazov konkurzov, ktorý je známy v stavebníctve, a o ktorom sa môžete dočítať napríklad tu: http://www.zsps.sk/web/index.php?option=com_content&view=article&id=13860:tat-dava-zarobi-firme-ktoru-ini-aluju-za-kody&catid=1636:06092012&Itemid=2500 , sa teraz presúva do mediálnej brandže.

Kto sa za to zodpovedal? Majitelia Rádia Viva  sa kvôli zvláštnemu rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu obrátili na generálnu prokuratúru, ktorá nenašla žiadne chyby a pridelenie frekvencií označila za  zákonné. Ďalší klinec do rakvy zabila na NR SR, ktorej Výbor pre kultúru a médiá zastavila prieskum po uznanlivých slovách Generálnej prokuratúry. Aj vy cítite to staré známe, že od hlavy ryba smrdí? Našťastie koncom marca Najvyšší súd rozhodol, že Corporate Legal porušila podmienky výberového konania najmä tým, nesplnila všetky zákonom stanovené podmienky, predovšetkým nepredložila doklady o technicko-organizačnom zabezpečení vysielania. Súd zároveň konštatoval, že došlo ku konfliktu záujmov v prípade hlasovania jedného z členov rady. Nie je toto dôvod, aby celá Rada pre vysielanie a retransmisiu stratila okamžitú platnosť z nekompetentnosti? Z toho, že o skutočných podnikateľských a reálnych zámeroch rozhodujú prapodivne?

V každom prípade to znamená, že licenčná rada bude vo veci opätovne rozhodovať.

A ja sa pýtam ako??? Ako môže „licenčná rada starších" ktorá „prehliadla" pochybenia pri prvom rozhodovaní postupovať? Rada môže hlasovať znova a vybrať zo zostávajúcich účastníkov, ktorí zostali v hre z pôvodného výberového konania. Alebo môže vypísať nové výberové konanie. Tým by porušila práva súčasného prevádzkovateľa ako účastníka konania, ktorý splnil všetky náležitosti výberového konania. Tí by sa zrejme obrátili na súd, ktorý by sa mohol ťahať roky a tak sa môže stať, že po decembri 2013 ostane miesto Rádia Viva v éteri ticho. A v koho záujme to bude? Alebo vypláva na povrch ďalší kapor, ktorého pripravia majstri právnických kľučiek a naservírujú licenčnej rade ako celkom „prijateľné" riešenie? Prečo by raz tí „mocní" nemohli použiť zdravý rozum a podporiť poctivú robotu? Uspokojiť pol milióna poslucháčov, ktorí majú radi svoje rádio. Rozhodnúť bez toho, aby sa na konci miesto úsmevov rozdávali pragrafy a pralo na verejnosti špinavé prádlo?

Dokedy? Dokedy budeme pokojne prihliadať na to, že ľuďom, ktorí poctivo budujú svoj biznis, dosiahnu úspech, niektorí z úradníkov zničia všetko len preto, že chodia na pivo s nejakými anonymnými kšeftármi? Dokedy budeme ticho počúvať, ako nás okrádajú tí, čo by mali hájiť zákony spravodlivosti a zdravého rozumu aj poctivého podnikania? Dokedy sa budeme tváriť, že nás sa to netýka? Veď táto absurdná prezentácia pokrivenej moci sa môže stať z večera do rána každému z nás. Toto nie je o rádiu Viva, ani o sporoch v mediálnom svete, ale o každodennom živote. To čo sa stalo tomuto rádiu sa môže stať každému z nás keď pôjde zajtra do práce, na mestský úrad, zaplatiť odvody, vybrať si do banky úspory a zistí, že mašinéria moci pracuje proti nemu a zdravému rozumu.

Dokedy budeme poslúchať a hovoriť si holubičie povahy, ktoré majú byť ticho ako Rádio Viva?

Pretože ja mám pocit, že toto nie je s kostolným, zákonným, etickým poriadkom ani zdravým rozumom.

Dobre, ešte si počkám na koniec apríla, kedy približne sa bude rozhodovať opätovne o pridelení licencií. Len verím, že nebude patriť bláznom. Budeme vidieť v praxi, či tie „prehliadnutia" boli len výsledkom únavy v náročnom procese, alebo tu ide o niečo iné. O niečo, prečo by nemalo mať v právnom štáte so zdravým podnikateľským prostredím miesto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?